Suoraan sisältöön
Sirkus Supiainen esittää: SIRKÜS2! Tervetuloa seuraamaan hulvatonta, koko perheelle sopivaa sirkusparodiaa Enonkosken liikuntatalolle keskiviikkona 7.5. kello 18. Tilaisuus on maksuton!
Sirkus2 esitys tarkastelee sirkushistoriaan kuin menneisyyden sirkusvaunun rikkinäisestä ikkunasta. Näyttämölle saapuu niin pöyhkeää ranskalaista baskeripäätä kuin kurimuksessa kärsivää sirkuseläintä, ja nähdään esityksessä huimaa taituruuttakin. Ironisen ivallinen mutta kuitenkin lempeä ja herkkä SIRKÜS2 -esitys iskee silmää yleisölle, koko estetisoiva sirkustaide ja romantisoitu sirkuskuvasto päätyvät näyttämölle koko totuudessaan. Eikä ketään varmasti häiritse, vaikka tirehtööri on ylidramaattinen ja orkesteri soittaa vähän sinne päin. Mutta se kaikki kuuluu sirkukseen: mennyt loisto ja jäntevä nuoruus. Sama artisti esiintyy monella nimellä, myy välissä ylihintaista popcornia – taiteilija venyy kaikkeen. Ja kaikessa on vähän huijauksen makua, kuten sirkuksessa kuuluu ollakin!
Mutta kaikki esityksessä on kuitenkin totta, kaikki sirkus tapahtuu oikeasti siinä katsojien silmien edessä – ei ruudussa, ei virtuaalisesti. esineet lentävät, taika toimii, esiintyjä heiluu ja haju tarttuu nenään.
Kulttuuri Itää -kiertueen mahdollistaa Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama Kulttuuri Itää -kehittämistehtävä.