Suoraan sisältöön

Muut lautakunnat ja toimielimet

Keskusvaalilautakunta

Kunnan keskusvaalilautakunta huolehtii vaalien yleisjärjestelyistä kunnassa. Kuntavaaleissa se huolehtii lisäksi ehdokasasettelusta ja tuloksen laskennasta.

Keskusvaalilautakunnan jäsenet

  • Puheenjohtaja Touko Ahokas
  • Varapuheenjohtaja Marja-Liisa Kaasinen, SDP
  • Marika Heikkinen, Kesk.
  • Raili Kokki
  • Esa Natunen

Tarkastuslautakunta

Tarkastuslautakunnan keskeisin tehtävä on arvioida, ovatko valtuuston asettamat toiminnan ja talouden tavoitteet kunnassa ja kuntakonsernissa toteutuneet ja onko toiminta järjestetty tuloksellisella ja tarkoituksenmukaisella tavalla.

Tarkastuslautakunnan jäsenet

  • Puheenjohtaja Mikael Laine, Vas. mikael.laine@me.com
  • Varapuheenjohtaja Petri Purhonen, Kesk. p. 0400 575 759, petri.purhonen@icloud.com
  • Petra Junnila, Kesk. p. 0400 883 767, petra.junnila@mhy.fi
  • Helena Liukko, KD
  • Tatu Niskanen, SDP tatunis49@gmail.com

Vapaa-aikalautakunta

Vapaa-aikalautakunnan tehtävänä on luoda edellytykset ja tarjota mahdollisuudet kuntalaisten monipuoliselle vapaa-ajan vietolle sekä terveelle ja hallitulle elämälle.

Vapaa-aikalautakunnan jäsenet

  • Puheenjohtaja Hannu Huoman, Kesk. p. 040 684 5008, hannuhuoman@gmail.com
  • Varapuheenjohtaja Heikki Kylliäinen, p. 050 349 5703, kylliainenheikki@gmail.com
  • Kati Laukkanen, p. 050 435 9299, kati.laukkanen@korvenkutsu.fi
  • Timo Loikkanen, p. 0440 180 291, timo.loikkanen@pp.inet.fi
  • Teija Rönkkö, p. 040 575 6279, teija.ronkko@luukku.com

Vanhus- ja vammaisneuvosto

Vanhus- ja vammaisneuvoston jäsenet

  • Puheenjohtaja Kirsti Heiskanen, p. 050 494 8115, kirsti.heiskanen@kolumbus.fi
  • Varapuheenjohtaja Keijo Männynsalo
  • Tuula Muhonen
  • Arsi Partnen
  • Aila Sairanen
  • Kunnanhallituksen edustaja Marja Laitinen

Nuorisoneuvosto

Nuorisoneuvoston jäsenet 2021 – 2022

  • Eemeli Kapanen, pj.
  • Antti Kutvonen, vpj.
  • Jere Karvinen
  • Leevi Natunen
  • Aino Pesonen
  • Vihtori Savolainen
  • Ida Tissari